8 maja 2020

Zimni ogrodnicy przypomną o sobie

Grzegorz Brycki

Nadchodzi gwałtowne załamanie pogody. W poniedziałek część Polski może znaleźć się pod śniegiem, a różnica temperatur między regionami wyniesie nawet ponad 20 st. C.

Cieszmy się słoneczną i ciepłą pogodą, bo na horyzoncie czeka nas wielka zmiana. Według prognoz już w poniedziałek nad północno-zachodnią Polskę dotrze fala polarnego powietrza, która przyniesie ze sobą gwałtowny spadek temperatury i opady. Front w ciągu kilkunastu godzin przetoczy się przez Polskę, a jego konsekwencje nie będą dobre dla rolników. Poza wciąż wyczekiwanym deszczem w niektórych regionach spodziewać się można bowiem fali przymrozków i opadów śniegu.

Prognozy wskazują, że zimny front wkroczy do Polski w poniedziałek rano, dzień przed imieninami Pankracego, które rozpoczynają kilkudniowy okres określany w Polsce potocznie jako tzw. Zimni Ogrodnicy (Pankracy – 12 maja, Serwacy – 13 maja, Bonifacy – 14 maja). Zimno, choć nie tak, jak na początku tygodnia, ma być też 15 maja, czyli w imieniny Zofii.

W poniedziałek Polska podzielona będzie na dwie strefy: na Podkarpaciu wciąż będzie niemal jak latem podczas gdy na Pomorzu i w Wielkopolsce aura przypominać będzie wczesne przedwiośnie. Jeśli ktoś np. wybiera się w poniedziałek samochodem z Krakowa do Wrocławia, powinien przygotować się na to, że po trzech godzinach wysiądzie z samochodu przy temperaturze o 20 stopni C. niższej niż wsiadał.

Wyjątkowo zimno zrobi się w Polsce w nocy z poniedziałku na wtorek. Serwis Severe Weather Europe prognozuje, że we wtorkowy ranek 12 maja temperatura w Polsce południowo-wschodniej będzie aż o 12 st. Celsjusza od średniej wieloletniej dla tego okresu.

Spodziewane odchylenie temperatury powietrza od średniej wieloletniej w dniu 12 maja 2020 r. o godz. 6. rano; Źródło: www.severe-weather.eu

Według serwisu pogodowego Ventusky.com w nocy z poniedziałku na wtorek nawet 10 cm śniegu może spaść na Dolnym Śląsku i to również na rolniczych terenach Niziny Śląskiej. Biały puch przykryje też prawdopodobnie znaczną część Polski Środkowej, w pasie pomiędzy Wrocławiem, Łodzią, Warszawą i Białymstokiem. Prawdopodobieństwo wystąpienia śnieżyc ocenia się na 50 – 75 proc. Opadom śniegu towarzyszyć będzie temperatura w okolicach zera w nocy. Możliwe są lokalne przymrozki.