7 kwietnia 2020

Hodowcy: zakaz polowań uderza w bezpieczeństwo żywnościowe Polski

Jacek Krzemiński

Zakaz wstępu do lasów obejmuje także myśliwych – doprecyzowało w weekend Ministerstwo Środowiska. Hodowcy trzody chlewnej uważają, że to uderzy w bezpieczeństwo żywnościowe kraju. Chodzi, oczywiście, o walkę z ASF.

Napisał o tym dzisiaj serwis Portalspozywczy.pl. Informując, że zdaniem Krajowego Związku Pracodawców – Producentów Trzody Chlewnej POLPIG zakaz wstępu do lasów dla myśliwych bardzo ograniczy możliwość walki z ASF.

– Zamiast poszerzania zakazu o myśliwych, wskazana byłaby raczej kampania informacyjna wskazująca że odstrzały sanitarne i usuwanie truchła nie są dla myśliwych relaksem tylko pracą chroniącą przed zagrożeniem ASF – powiedział serwisowi Portalspozywczy.pl Aleksander Dargiewicz, prezes POLPIG.

Co najciekawsze, myśliwi początkowo mieli być wyłączeni z zakazu wstępu do lasów. Mieli móc przemieszczać się „poza zamkniętym obszarem, wyłącznie w celu szacowania szkód łowieckich, zabezpieczania pól rolników przed szkodami, dokonywania niezbędnych napraw lub wykonywania poleceń odpowiednich władz związanych zapobiegających rozprzestrzenianiu się Afrykańskiego Pomoru Świń, który zagraża polskim rolnikom”.

„Interpretowano to jako możliwość dokonywania odstrzałów sanitarnych ułatwiających walkę z ASF” – pisze Portalspozywczy.pl.

Jednak w sobotę Ministerstwo Środowisko opublikowało komunikat, z którego wynika, że całkowity zakaz wstępu do lasów obejmuje także myśliwych. Według hodowców trzody resort wydał taki komunikat, gdy w mediach (w tym społecznościowych) uaktywniły się grupy bardzo krytykujące wyłączenie myśliwych z zakazu wstępu do lasów.

„Najwyraźniej ministerstwo uległo tym naciskom, pozbawiając rolników jednego z podstawowych narzędzi aktywnej walki z ASF – napisał w swym komunikacie na ten temat związek POLIPG. Apelując o umożliwienie myśliwym odstrzałów sanitarnych dzików, bo bez nich zdaniem organizacji polskie gospodarstwa trzody chlewnej mogą nie przetrwać.

Więcej: https://www.portalspozywczy.pl/mieso/wiadomosci/hodowcy-zakaz-polowan-to-cios-w-bezpieczenstwo-zywnosciowe-kraju,183292.html

jk