22 maja 2020

Wytwórnie pasz dały sukces Wenglorzowi

Grzegorz Brycki

Dzięki współpracy z rolnictwem olsztyńska grupa Wenglorz stała się czołowym polskim dostawcą wytwórni pasz, premiksów i mieszanek paszowych. Skonstruowała i zbudowała dotąd około 200 obiektów przemysłowych branży agro w Polsce i za granicą.

Historia firmy założonej przez Wiesława Wenglorza sięga 1990 r. Rosnący popyt na maszyny i urządzenia do produkcji pasz i koncentratów paszowych skłonił wówczas przedsiębiorcę z Warmii do zakupu Państwowego Ośrodka Maszynowego w Lidzbarku Warmińskim. Zakład stopniowo się rozwijał, także dzięki nowemu pokoleniu menedżerów.

– Nie osiągnęlibyśmy nigdy takiego sukcesu, gdyby nie upór i determinacja, wsłuchiwanie się w potrzeby klientów i stawianie na jakość – mówi Piotr Dorosz (na zdjęciu), prezes i właściciel Grupy Wenglorz, a prywatnie także mąż Agaty Wenglorz-Dorosz, córki założyciela.

Piotr Dorosz trafił do firmy swego teścia w 2007 r., tuż przed wybuchem ogólnoświatowego kryzysu gospodarczego. Trzy lata później zaczął nią formalnie zarządzać. Postawił na inną wizję przedsiębiorstwa. Zamiast skupiać się na produkcji Wenglorz przekształcił się w firmę usługowo-konstrukcyjną, dostarczającą kompletne rozwiązania technologiczne dla producentów pasz.

Jak przyznaje Dorosz do zmiany profilu skłoniły go liczne delegacje służbowe i rozmowy z potencjalnymi klientami. – Podpatrywałem m.in. rozwijającą się bardzo dynamicznie branżę drobiarską. Choć nie wszyscy w to wierzyli, mi osobiście bardzo podobała się pełna pionowa integracja, na którą postawił choćby Cedrob – mówi Piotr Dorosz. Dzięki posiadaniu własnej wytwórni pasz producenci drobiu mogli nie tylko więcej zarobić, uniezależnić się od ryzyka zakłóceń w dostawach, ale także zagwarantować sobie jakość wyrobów. – Stworzenie produktu od pola do stołu okazało się szalenie ważne i decydujące o sukcesie w biznesie – podkreśla prezes.

Przyglądając się pionowej integracji biznesu drobiarskiego, Piotr Dorosz postanowił na swój sposób powielić tę ideę w budowie wytwórni pasz. W efekcie Wenglorz zaczął oferować wytwórcom pasz kompletne rozwiązania technologiczne. Na początek analizował ich pomysł na biznes, potem projektował i budował skrojoną na potrzeby klienta instalację, a na koniec gwarantował im także pełny serwis posprzedażowy.

Strategia okazała się skuteczna. W 2018 obrót grupy wyniósł 90 mln zł. Wenglorz jest obecnie jedyną firmą w Polsce wykonującą kompleksowo kompletne obiekty wytwórni pasz, od projektu technologicznego i budowlanego, przez produkcję konstrukcji i urządzeń po montaż i uruchomienie. Projektuje oraz montuje kompletne linie technologiczne.

Grupa składa się z trzech podmiotów. Pierwszy z nich – Realizacje Wenglorz sp. z o.o. sp.k. z Olsztyna – zajmuje się budową obiektów pod klucz w formule zaprojektuj i wybuduj, jak również modernizacjami i rozbudową istniejących instalacji produkcyjnych. Firma prowadzi także działalność badawczo-rozwojową.

Wytwarzanie urządzeń do wytwórni pasz i konstrukcji stalowych to z kolei domena spółki z Lidzbarka Warmińskiego – Produkcja Wenglorz sp. z o.o. sp.k. Dysponuje ona m.in. halą o powierzchni około 2000 mkw. wyposażoną w 4 suwnice o nośności 5 ton każda. Ostatnią częścią biznesowej układanki jest Wenglorz sp. z o.o. z Olsztyna. Pełni ona w grupie rolę zarządczą oraz funkcję centrum usług wspólnych.

fot. Konrad Poświata