21 kwietnia 2020

Koronawirus ogranicza przetwórstwo mięsa

Grzegorz Brycki

Wydłużająca się pandemia może spowodować kolejną falę kryzysu żywnościowego. W USA zamknięto z tego powodu już kilka gigantycznych ubojni.

– Jeżeli epidemia będzie postępować i dojdzie do jej eskalacji, będzie to miało bardzo negatywny wpływ na międzynarodowy handel żywnością. Ucierpi na tym produkcja, a w konsekwencji może dojść do kolejnej fazy kryzysu żywnościowego – uważa chiński wiceminister rolnictwa Ju Kangczen, cytowany przez agencję Reuters.

Chcąc zapewnić swoim obywatelom odpowiednią ilość żywności niektóre państwa wprowadziły ograniczenia w eksporcie. Skutkiem tego są niedobory niektórych artykułów, powodujące także wzrost cen.

Z powodu ograniczeń przemieszczania się ludzi i kwarantanny doszło już do zakłóceń w produkcji i przetwórstwie. Firmy zajmujące się np. przetwórstwem mięsa nie mają wystarczającej liczby pracowników. Problemem w Chinach jest dodatkowo epidemia afrykańskiego pomoru świń, która zmniejszyła liczbę trzody chlewnej hodowanej w Państwie Środka aż o 40 proc. Od początku marca 2020 r. w Chinach pojawiło się 13 nowych ognisk ASF.

Poważne problemy pojawiły się w USA i Kanadzie po przypadkach koronawirusa wśród pracowników największych zakładów przetwórczych. W poniedziałek koncern mięsny JBS zamknął np. zakład przetwórstwa wieprzowiny w Worthington w Minnesocie, do którego trafia dziennie 20 tys. sztuk świń (około 5 proc. produkcji w USA). JBS zamknął też ubojnię bydła w Greeley w Kolorado, do której dziennie trafiało 5,4 tys. sztuk bydła (5 proc. amerykańskiego przetwórstwa wołowiny).

Działalność produkcyjną zawiesił także należący do Smithfield Foods zakład w Sioux Falls w Południowej Dakocie, który dostarcza około 4 – 5 proc. wieprzowiny konsumowanej na rynku amerykańskim. Smithfield Foods – którego właścicielem jest chińska grupa WH Group Ltd – ostrzegł, że konieczne ograniczenia produkcji sprawiły, że USA znalazły się praktycznie na granicy bezpieczeństwa zapewnienia ciągłości dostaw mięsa dla konsumentów.