4 maja 2020

Globalna recesja może wywołać głód

Grzegorz Brycki

Załamanie gospodarcze w biednych krajach w efekcie pandemii koronawirusa może wywołać kolejną klęskę głodu – twierdzi FAO.

W najnowszej prognozie Międzynarodowy Fundusz Walutowy spodziewa się, że w 2020 r. światowa gospodarka skurczy się o 3 proc. To oczywiście uboczny efekt pandemii koronawirusa (jeszcze w styczniu oczekiwano wzrostu globalnego PKB o 3,3 proc.

Organizacja Narodów Zjednoczonych ds. Wyżywienia i Rolnictwa FAO ostrzega, że skutkiem tego załamania będzie najprawdopodobniej kolejna klęska głodu. Najbardziej narażone są kraje Afryki Subsaharyjskiej, w których już wcześniej około 25 proc. populacji było niedożywione. Ryzyko wystąpienia niedożywenia lub głodu wskutek załamania gospodarki i zakłóceń w dostawach żywności występuje obecnie według FAO w 65 spośród 77 państw świata, które zmagały się z problemem niedożywienia w ostatnich kilku latach.

FAO twierdzi, że klęska głodu może spotkać od 14,4 do 38,2 mln ludzi na świecie, a w skrajnym przypadku nawet ponad 80 mln osób, jeśli np. gospodarki krajów afrykańskich załamałyby się o 10 proc.