22 kwietnia 2020

Będzie specustawa „antysuszowa” i dodatkowe fundusze na walkę z suszą

Jacek Krzemiński

– Przygotowaliśmy projekt specustawy, która przyspieszy inwestycje zabezpieczające Polskę przed suszą. Na walkę z suszą przeznaczymy dodatkowo ponad 150 mln zł – powiedział Polskiej Agencji Prasowej minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marek Gróbarczyk.

– Chcemy umożliwić szybką realizację inwestycji niezbędnych do zabezpieczenia naszego kraju przed coroczną suszą – dodał minister w rozmowie z PAP. Tworzona w tym celu rządowa specustawa, której projekt niebawem trafi do Sejmu, ma przyspieszyć i ułatwić takie inwestycje. Poprzez m.in. uproszczenie i skrócenie związanych z nimi procedur administracyjnych, przez które trzeba przejść, by otrzymać pozwolenie na budowę.

W wywiadzie dla Polskiej Agencji Prasowej minister Gróbarczyk przypomniał, że to nie pierwsza rządowa inicjatywa, mająca na celu walkę z suszą. W 2019 r. rząd przyjął założenia do Programu Rozwoju Retencji, która ma być „pierwszym w historii, ogólnopolskim i kompleksowym planem zwiększenia współczynnika retencji wody w Polsce”.

Na razie ten współczynnik, na tle innych krajów unijnych, jest bardzo niski. W Polsce magazynujemy jedynie 6,5 proc. „wód odpływowych” (odpływu rzecznego, w tym trafiających do rzek wód opadowych oraz pochodzących z topnienia śniegu). Średnia unijna to 15 proc. (dzięki temu programowi mamy ją osiągnąć w 2027 r.), a w są w UE kraje, gdzie ten wskaźnik sięga 30 proc.

Program Rozwoju Retencji, o budżecie w wysokości 12 mld zł, zakłada realizację 94 inwestycji, w tym budowę dużych i małych zbiorników retencyjnych. Niektóre z tych inwestycji już się rozpoczęły. Tylko na te realizowane przez Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie zarezerwowano w tym roku prawie 400 mln zł. Rządowe środki na ten cel – dla Wód Polskich –  zostaną jednak zwiększone, w związku z zagrożeniem ostrą suszą w tym roku, o dodatkowe 155 mln zł. Dzięki nim będzie można zrealizować kolejne inwestycje. Z tej dodatkowej puli 60 mln zł ma być wydane jeszcze w tym roku.

– Będą to działania przede wszystkim dla terenów rolniczych, takie jak udrażnianie cieków wodnych czy modernizacja małych urządzeń wodnych, które najszybciej poprawią sytuację regionów najbardziej zagrożonych w tym roku suszą – zapowiedział w rozmowie z PAP minister Gróbarczyk.

Przetargi na wykonawców tych inwestycji mają ruszyć już w tym tygodniu mają jeszcze w tym tygodniu.

Jak informuje PAP, „brak intensywnych opadów deszczu wpłynie na pogłębianie się suszy przede wszystkim na terenach rolniczych, a słabe opady w pierwszym kwartale 2020 r. nie pozwoliły uzupełnić niedoborów z 2019 roku”.

Bieżące informacje na temat suszy i sytuacji hydrologicznej w Polsce można śledzić na stronie internetowej: stopsuszy.imgw.pl

Na podstawie: PAP, samorzad.pap.pl

Fot. stopsuszy.imgw.pl

jmk